SIGMA ELECTRONICS

Orion ST 1025 tuner javítása

<< Vissza


     Hagyatékból jutottam hozzá egy Orion ST1025-ös tunerhez. Ez volt a kis Orion torony rádiója. Kiválóan megtervezett, precíz szerkezet, bár az összeszerelés mutat szocialista jegyeket is. Az alkatrészkészlete meglehetősen vegyes, japán alkatrészeken kívül tartalmazza a néhai KGST termékeit is, elsősorban NDK IC-ket, de egy szovjet IC is került bele, méghozzá a K500 IE 137 névre hallgató nagysebességű 10-es osztó, amely az FM-sáv frekvencia-kijelzését volt hivatott biztosítani.



     És itt a bökkenő. Ez az IC a Motorola MC 10137 keleti megfelelője. Persze a korabeli szovjet ipar apróságokkal nem foglalkozott. Az áramfelvétel egy kicsit magasabb volt, sebaj, Kujbisev termelt eleget, a diffúzió pedig nem áll meg a gyártáskor (bár ezt eddig kevesen írták le). Lényeg az, hogy az IC gyakran az örök vadászmezőkre költözött, így az én készülékemben lévő is.



     A témának jelentős irodalma van a neten, bár a legtöbb bejegyzés már több mint 10 éves. A helyzet az, hogy mára az eredeti és a Motorola áramkör is lényegében beszerezhetetlen. Más úton indultam el.

     A szóban forgó számlálónak 120 MHz-ig mindenképpen el kell mennie, ilyeneket a 74LVC sorozatban találunk. (A 11C90-est nem is említem, mivel ma már ez sem kapható.) A nagyfrekvenciás (esetenként GHz-es) osztók általában 64-et vagy 128-at osztanak, ide nem jöhetnek szóba. A CMOS LVC sorozatban is 16-os osztásúakat találtam, ilyen a 161 és a 163 típus. Szinkron 4 bites áramkörök presettel, a kettő között annyi a különbség, hogy a 161-es resetje aszinkron. Mivel erre most nincs szükség, esetünkben ez mindegy.

     Az IC-t úgy kell belőni, hogy 6-15-ig számoljon, tehát az utolsó lépésben aktiválni kell a preset bemenetet, ami a fix 6-ost beírja. Egy megoldandó probléma akadt, hogy a preset bemenet L-szintre aktív, a kimenő jelet invertálni kell. Itt talán egy gyors kapcsoló tranzisztor is megfelelne, de a helyünk nem sok, egy LVC inverter jobb lenne. Szerencsére gyártanak is ilyent, helyes kis ötlábú SMD tokban, többfélét is. Választásom a 74LVC1GU04-re esett, mivel ennek a legkisebb a késleltetése. 120 MHz-en a periódusidő valamivel több, mint 8 ns, ha az inverter ennél lassúbb, a számláló téveszteni fog (tapasztalat).


     


     Az áramkör összehozható kb. az eredeti IC méretében, úgy is, hogy mivel max. 3,6 V-ról illik járatni, szükség van egy ellenállásra, egy Z-diódára, nem utolsó sorban egy 100 nanós kondira is.

     A munkamenet a következő. A tetőborítás 4 csavar kitekerése után lehúzható. Az előlapot el kell távolítani 3 db. M4-es anya kicsavarása után. A kijelzőegységet mindössze 2 kis lemezcsavar rögzíti, az árnyékolás levehető a drótok kihajtogatása után, a műanyag borítót pedig csak négy fül tartja.







     Forrasszuk ki az eredeti IC-t, a hozzá tartozó 2 munkapont-beállító ellenállást (R412 és R415), vegyük ki az interface tranzisztorról jövő csatolókondenzátort (C405), és a helyét zárjuk rövidre (elég egy ónpötty). Ültessük be új osztóáramkörünket (fejjel lefelé), négy láb biztos, a maradék kettőnek csak stabilizáló funkciója van. A C403-as nagy kerek kondira sincs szükség, ez is eltávolítható, egyéb iránt nem valószínű, hogy elfér a fent leírt műveletek után. Ha kész vagyunk, és biztos, hogy jól láttunk mindent az apró áramkörön (nincs zárlat vagy befolyt forrasztóón), nyugodtan összerakhatjuk a tunert, a kijelző újra működni fog. Voltam olyan elvetemült, hogy munka közben nem fényképeztem, így a kis áramkört már csak beépítve tudom megmutatni.




     Ebben a rádióban van még egy pozitívum: áthangolni sem kell, mivel tudja az OIRT és a CCIR sávot is... Mellesleg igen jó hangja van!
A hangológomb díszburkolata sajnos hiányzik, alkalom adtán majd pótolom.


<< Vissza

Kezdőlapra