SIGMA ELECTRONICS

Orion aludobozos néprádió, 1950.

<< Vissza

___Ezt a kis vevőkészüléket lomtalanítás során kidobva találtam egy 227 A társaságában, a konténerben. Nem szokásom a guberálás, de valami azt súgta, hogy meg kell mentenem a két rádiót. Így is tettem.
___A szerkentyű maga a híres Orion 313-as, első, alumínium dobozos verziója, 1950-ből, a legdurvább Rákosi-időkből. A doboz festése kicsit kopott volt, de a belseje hiánytalan. Alapos tisztogatás után mindjárt sort is kerítettem a szokásos rutin-mérésekre. Egyetlen hibás alkatrészt találtam benne, ez természetesen a kimenőtrafó volt. A helyzet azért nem volt katasztrofális. Ezeket a trafókat általában úgy tekercselték, hogy a vasmaghoz közeli részen helyezkedett el a szekunder, erre tekerték rá a vékony huzalból lévő sokmenetes primert.

___Nyilvánvalóan a hiba a primer tekercsben volt, szerencsére nem égett le, csak valahol megszakadt. Szétszedtem hát a vasmagot, és a szigetelés óvatos megbontása után elkezdtem letekerni a drótot. Néhány száz menet után elő is jött a hiba. Itt lebontottam a tekercs folytatását, visszaragasztottam a szigetelést, majd összeállítottam az egész trafót. Az áttétel ezáltal kissé megváltozott, de a trafó működőképessé vált.

___A szerkezet annyira jó állapotúnak mutatkozott, hogy csak egyetlen alkatrészt kellett beépítenem: mivel a hálózat felénk elég combos (általában eléri a 238 V-ot is), egy soros ellenállást forrasztottam be a csatlakozó kábel és a kapcsoló közé.
___Mély lélegzet után jöhetett az első bekapcsolás. A csövek felizzottak, megjelent az anódfeszültség, és a viharvert hangszóróból felhangzott a jól ismert brumm. Feltekerve a hangerőszabályzót, a szokásos középhullámú zaj is hallhatóvá vált. nyilvánvalóan szükséges némi hangolás. A bal oldali állomásválasztó gombnak három állása van, Kossuth, Petőfi és a karikával jelölt (valamikori reléadó), ez volt belőve. Kicsit csavargatva a tekercsek vasmagját, olyasvalamire lettem figyelmes, amit ezen a készüléken eddig valószínüleg még senki sem hallhatott. A Katolikus Rádió műsorában éppen rózsafüzért imádkoztak...


___A készülék felépítése a szokványos színüvegcsöves szuperekének felel meg, természetesen eléggé leegyszerűsítve. A bemeneti átkapcsolható modulátortekercsek után egy UCH 21-es heptódája fogadja a jelet, a trióda az oszcillátor. Ennek tekercsén a finomhangolást is megoldották, a középső gomb tengelyére alumínium gyűrű van rögzítve, elforgatásával kissé módosítható az induktivitás. Az alábbi második fotón ez jól látszik (a második KF-trafó nagy árnyékolóserlege mellett).
___Az első KF-trafó után a jel az UF 21-es szabályozó pentóda rácsára kerül. Felerősödve jut tovább a panel alatti II. KF-trafóra. A szekunderre közvetlenül kapcsolódik a demodulátor dióda, egy 22 pF-os kondin keresztül pedig a késleltetett AVC diódája.
___A hangfrekvenciás jel a hangerőszabályzón át direktben vezérli az UBL 21 végcső rácsát. Az áramkör visszacsatolást nem tartalmaz.






___A kimenőtrafóra közvetlenül kapcsolódik a dobozhoz képest termetes hangszóró, meglepően jó hangzást biztosítva a kis készüléknek.

___A tápegység is hasonlóan egyszerű. Eredetileg 110 voltra készült a herkentyű, egy kis autotrafóval alkalmassá tették 220 V-os hálózatról való üzemeltetésre is.
___A 110 V-os csatlakozás után az áramkör ketté ágazik. Az egyik rész a soros fűtőkör, a másik ág az UY 22-es egyenirányító anódjára megy. A puffer elkó 50 mikrós, erre jön a hangvégfok. A többi áramkört RC szűrőtagon keresztül táplálják. A negatív pólusra csatlakozik a szokásos RC osztólánc, ez állítja be az előfeszültségeket.

___Érdekes a mechanikai megoldás is. A modulátor-tekercsek a panel felett vannak, hangolás céljából közvetlenül hozzáférhetők. Az oszcillátor-tekercsek viszont a panel alatt vannak. Hogy ne kelljen teljesen kidobozolni a kütyüt, az aljára fúrtak három lyukat, belülről egy bakelit szigetelőlap van, ezen keresztül lehet hangolni.

___Természetesen ez a készülék sincs a hálózatról leválasztva, a fém doboz miatt különös gondot fordítottak a szigetelésre. A későbbi sorozatoknál azután áttértek a sokkal üzembiztosabb fadobozra, és a finomhangolást is elhagyták.

___Tekintettel a 110 voltos felépítésre, ez a rádió nem nyújt valami falrengető hangerőt, viszont az alkatrészek jóval a határadataik alatt vannak igénybe véve, emiatt magas az elérhető élettartamuk, ami annak idején sem volt megvetendő, nem is beszélve az alacsony fogyasztásról.

___Végezetül mutatok egy képet az érdekes kivitelű UY 22-es csőről.


___A készülék kapcsolási rajza megtalálható Kádár Géza: „Rádiókészülékek kapcsolásai” I. kötetében a 258. oldalon.


Lap tetejére

<< Vissza

Kezdőlapra