SIGMA ELECTRONICS

Kalandjaim a kínai frekvenciamérővel

<< Vissza


     Egy műszerépítés kapcsán jött az ötlet, hogy minek is veszkelődjek frekvenciamérő készítésével, nézzünk szét inkább a Vaterán.

     Találtam is egy céljaimnak megfelelő szerkentyűt. 50 MHz, öt digit, automata méréshatárváltás, csak éppen pacsit nem ad. Árban is igen jó volt, gondoltam, rendelek belőle mindjárt kettőt. Az egyik megy a műszerbe, a másik ki tudja, mire lesz még jó.

     Meg is rendeltem, bár a forgalmazó egyenesen Kínából hozatta, elég hosszú szállítási időt is ígért, ennek ellenére aránylag hamar megérkezett.
     Kibontván a csomagot, igen kulturált cuccnak tűnt. Nem bírtam magammal, gyorsan össze is raktam az egyiket. Még USB tápkábelt is adtak hozzá, így könnyű volt üzembe helyezni.
     A meglepetés csak most következett. Négy nyolcas, az ötödik számjegy sötét. Mi lehet a gond, valamit rosszul raktam össze, netán a gyártó tévedett? Nekiestem, összeraktam hát a másikat is. Az eredmény ugyanaz. Hát ez nem lehet igaz! Mi lehet a gond? Talán nem stimmel a mikrovezérlő? Vagy elírták a programot?
     Nézzünk utána a neten. Hamar eljutottam egy fórumra, ahol ezt, vagy hasonló kütyüket veséztek. Egy kolléga írta, hogy ő is hasonlóképpen járt, rendelt hát még kettőt, azok már jók voltak. Persze neki csak pár dollár... Biztos van valami más megoldás.
     Hamarosan kiderült, hogy a kijelzővel lehet a gond. Közös katódos helyett közös anódost csomagoltak hozzá. Erről gyorsan meg is bizonyosodtam, a kacatok között fellelt kijelzőkből összeraktam egy katódos verziót, ezzel tényleg rendben lévőnek látszott a frekimérő. A kijelző próbapanelre készült, elég rettenetes lett. Azért elborzasztás céljára közlök róla egy képet. Mindenesetre áldottam az eszemet, hogy az eredeti kijelzőegységet foglalattal szereltem.

     Ugyanakkor eljutottam a szerkezet kifejlesztőjének honlapjára is. Ezt a frekimérőt DL4YHF rádióamatőr kolléga szerkesztette meg. Teljes leírást, programfájlokat is közzétett. Nem utolsósorban a programozáshoz szükséges eszközök leírását is. Természetesen van közös anódos és katódos verzió is. Így hát csak újra kell programozni a mikrovezérlőt.
     Nincs más hátra, mint előre, összeraktam a programozó szerkezetet. Nem sokkal azelőtt vettem egy felújított számítógépet, ezen még megvan a soros port, úgyhogy a kütyü beüzemelése nem jelentett problémát. Ment is minden, mint a karikacsapás. Már csak egy feladat maradt, át kellett szerkeszteni az ötödik számjegyhez tartozó áramköri részletet.
     Az eredetileg n-típusú tranzisztort p-re kellett cserélni, a diódákat megfordítani, valamint az emitterre csatlakozó diódát felkötni a tápra. Működött is, ahogy kell. Egy kis bökkenő azért akadt, az ötödik számjegy kicsit bizonytalanul jelzett. A meglévővel sorba kötöttem még egy diódát, így már tökéletes lett.
     Tartott mindezen idilli állapot egészen addig, míg egy csöves rádió KF-fokozatába bele nem mértem. Kicsit megugrott a mérőcsúcs, minek következtében az egyébként nem túl magas anódfesz a bemenetre került. Így hát azonnal jobblétre szenderült a bemeneti dióda és sajnos a mikrovezérlő is. Nem volt más megoldás, be kellett szerezni egy újat, majd a már megszokott módon felprogramozni.
     Így végre rendbejött minden. Nem maradt más hátra, mint elnézést kérnem DL4YHF-től, hogy a különben ingyenesen hozzáférhető herkentyűt a kínaiaktól szereztem be. Mivelhogy csúfosan ellopták tőle... Mentségemre legyen, hogy a történetről csak utólag szereztem tudomást.
     A hanggenerátorom frekimérője is haldokolni kezdett, aztán ki is lehelte a lelkét. A nagyfrekis mérőfejhez szerkesztettem egy kis kütyüt az alap, 4 számjegyes verzió szerint.





     Egyéb iránt – úgy fest a dolog – nincs túl nagy szerencsém ezekkel a kínai kütyükkel. Így az egyébként roppant praktikusnak tűnő DSO-138-as miniszkóppal sem volt.




     Ehhez is összerakható verzióban sikerült hozzájutnom. A beüzemeléssel sem volt gond, a bemeneti osztók kompenzálása is rendben ment. Persze, a négyszögjel tökéletesnek mutatkozott. Szinusszal viszont igencsak érdekes hullámformákat sikerült előcsalogatni. A probléma a bemeneti erősítőnek használt 084-essel volt. Sajnos, ki kellett cserélni. Mivel SMD kivitel, nem volt túl egyszerű a művelet, végül is összejött. Kis szerencse a szerencsétlenségben, hogy a fiókban hevert néhány 074-es, így már minden tökéletes.
 

 






<< Vissza

Kezdőlapra